Valmennus vapaaehtoistoimintaan 2025

Päijät-Hämeen vapaaehtoistoiminnan verkosto ja Wellamo -opisto järjestävät yhdessä Valmennus vapaaehtoistoimintaan- kurssin. Tänä vuonna valittavana on kaksi erilaista toteutusvaihtoehtoa:

 

  • Lähiopetus: sisältää kaksi lähiopetusiltaa 23.9. ja 30.9 klo 17-19 Wellamo-opiston tiloissa osoitteessa Terijoenkatu 2, Lahti. Kurssin toisena kokoontumiskertana 30.9. tutustutaan erilaisiin vapaaehtoistoimijoihin Terijoenkatu 2 pääaulassa n. klo 18.30-19.30.

  • Verkkokurssi: sisältää kurssimateriaalin, jonka voi opiskella itsenäisesti Peda.net-sivustolla oman aikataulun mukaisesti.
    • Ilmoittautuminen syksyn kurssille alkaa 11.8. ja suoritusaikaa 25.8.–1.12.2025
    • Ilmoittautuminen kevään verkkokurssille  alkaa 1.12. ja suoritusaikaa on 7.1.–29.4.2026Verkkokurssi: sisältää kurssimateriaalin, jonka voi opiskella itsenäisesti Peda.net-sivustolla oman aikataulun mukaisesti. Valittavana on syksyn ja kevään verkkokurssit.

Valmennus vapaaehtoistoimintaan- kurssilla osallistuja pääsee tutustumaan vapaaehtoistoimintaan ja sen perusteisiin. Kurssilla käydään läpi mitä vapaaehtoistoiminta tarkoittaa ja mitä se antaa tekijälle, kokijalle sekä yhteiskunnalle. Kurssilla opitaan myös, mitkä ovat vapaaehtoisen oikeudet ja velvollisuudet. Osallistuja pääsee kuulemaan vapaaehtoisten ajatuksia toiminnasta ja pohtimaan omien mielenkiinnon kohteiden ja vahvuuksien kautta itsellesi sopivia tapoja osallistua vapaaehtoistoimintaan.

Valmennus vapaaehtoistoimintaan -kurssin käytyä osallistujalla on valmiudet osallistua paikalliseen vapaaehtoistoimintaan valitsemassaan yhdistyksessä. Kurssin käyminen ei sido mihinkään ja siitä saa sähköisen Open Badget Osallistumismerkin. Kurssi on maksuton.

 

Tervetuloa tutustumaan vapaaehtoistoimintaan ja syventämään osaamista!

 

Lisätietoja:
Anna Lappalainen
050 436 2251
anna.lappalainen@lahdenlahimmaispalvelu.fi